Zalecenia dentysty po wszczepieniu implantu zębów

leczenie kanałowe a implant - jaki zabieg u dentysty jest lepszy
Leczenie endodontyczne czy wstawienie implantu?
Maj 12, 2020
Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.
Zęby nadwrażliwe na zimno i ciepło
Maj 28, 2020
Show all
zalecenia dentysty po zabiegu wszczepienia implantów

Jak postępować po zabiegu implantacji ?  Implantacja to zabieg dość trudny z punktu widzenia pacjenta. Proces gojenia się dziąseł oraz przyzwyczajenia organizmu do implantu zajmuje trochę czasu, z tego względu osoba zdecyduje się na taki zabieg musi być szczególnie ostrożna. Szybko po implantacji pojawia się opuchlizna dziąseł, co trzeba schładzać zimnymi okładami. Można też zastosować specjalne żelowe woreczki kupowane w aptece do schładzania w lodówce.

W pierwszych dniach powinno się również nie jeść gorących potraw oraz przenieść się na dietę półpłynną. Nie powinno się używać obszaru jamy ustnej, w której umieszczono implant, żeby dziąsło mogło goić się bez podrażnień. Zdaniem dentystów niekorzystne jest również dotykanie placami lub językiem miejsca implantu, żeby uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Należy także odstawić papierosy i alkohol, ze względu na to, że wydłużają czas leczenia się dziąseł. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo istotne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Szczególnie co do pobierania antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Samodzielne zwiększanie dawek bez zgody dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto również przemywać jamę ustną specjalnymi płukankami. Wykazują one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne. Natomiast w trakcie szorowania zębów, trzeba omijać miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Niezbędne jest również pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko wystąpią przejmujące objawy.