Poradnik pacjenta

Praktyczne porady, jak dbać o zdrowie zębów!

Szczoteczka soniczna - warto jej używać

Szczoteczka soniczna to obecnie najnowsza szczoteczka do zębów, zapewniająca całkowitą higienizację jamy ustnej. Jej praca bazuje na sile fal dźwiękowych, które przynoszą świetne efekty. Zazwyczaj soniczna szczoteczka wykonuje w przybliżeniu 45 000 ruchów wymiatająco-pulsacyjnych w ciągu minuty. Technologia dźwiękowych fal sprawia, że skuteczność sonicznej szczoteczki do zębów jest wyjątkowo wysoka. To oznacza pewną przewagę w porównaniu z pozostałymi szczoteczkami do zębów.

Podczas szorowania soniczną szczoteczką, wytwarzane są bąbelki powstające z pasty do zębów oraz ze śliny. Ta metodą formuje się piana, a ona dochodzi do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Co więcej ta metoda pozwala na absolutne użycie właściwości i substancji zawartych wewnątrz pasty. Taki sposób o wiele łatwiej czyści brud i osad, co sprawia, że pozostałości jedzenia nie zostają się na zębach. A im skuteczniejsze i staranniejsze oczyszczanie zębów, tym zdrowsza jama ustna. Z tego względu soniczną szczoteczkę proponują dentyści.

Dodatkowo w niektórych szczoteczkach sonicznych dostępne są funkcje, które pomagają kontrolować czas mycia oraz siłę nacisku. Ten typ szczoteczki jest również delikatny dla dziąseł. Dba o nie, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także w wielu przypadkach posiada opcję masażu. To szczególnie ważne przy nadwrażliwości dziąseł i zębów.

Nadwrażliwość zębów - co robić?

Wrażliwość zębów na zimno i ciepło zazwyczaj obserwujemy podczas picia gorących i zimnych napojów albo w czasie deseru w postaci lodów i kawy. W takich sytuacjach problem daje o sobie znać bólem. Z reguły czynnikiem nadwrażliwości są nieokryte zębowe szyjki. To pozwala na kontakt pożywienia z kanalikami zębinowymi, a następnie te prowadzą do porządnie unerwionej miazgi.

Zwykle odsłonięcie zębowych szyjek następuje w wyniku osuwania się dziąseł albo starcia szkliwa. Tak samo dziąsła, tak samo szkliwo mają za zadanie ochronę zębów, więc jeśli ulegną uszkodzeniu, brak osłony powoduje ból. Kolejną przyczyną są nieleczone próchnicowe ubytki lub latami wykorzystywane powszechnie plomby amalgamatowe. Amalgamat słabo izoluje miazgi zęba od działania temperatury, dlatego pacjenci noszący stare plomby mogą odczuwać dyskomfort.

Doraźny sposób na ulgę to używanie past oraz płukanek na nadwrażliwość zębów. Przede wszystkim dzięki temu zatrzymuje się ryzyko wzmocnienia nadwrażliwości. W takiej sytuacji powinno się umówić się z dentystą. W gabinecie stomatologicznym pacjent odbierze profesjonalne preparaty, które zmniejszają reakcję nerwów oraz przyspieszają domknięcie kanalików zębinowych.

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

Szkliwo chroni zębinę na pełnej powierzchni korony zębowej przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami, jakie zwykle prowadzą do uszkadzania zębów. Z uwagi na to dbanie o szkliwo i umacnianie go jest jednym z najważniejszych kroków, które trzeba wykonywać w trosce o mocne zęby. Przede wszystkim szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na 2 czynniki. Pierwszym są kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim normalne starcie. Zdarza się tak, że w wyniku przypadłości takich jak wady zgryzu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, starcie szkliwa pojawia się szybciej. Oba te problemy można zniwelować dzięki wizycie u stomatologa.

W przypadku szkliwa popularnym problemem jest demineralizacja, za którą odpowiadają bakterie i kwasy. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować przez właściwą dietę, gdzie np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Znaczny wpływ na odbudowę i wzmocnienie szkliwa ma też wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi efektywne wyniki, zwłaszcza, jeśli pacjenci używają pasty z fluorem i regularnie odwiedzają stomatologa na zabieg fluoryzacji. Również dokładne mycie i prawidłowa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeżeli jednak będzie tak, że pacjent z różnych okoliczności ma kłopoty ze szkliwem, najlepszym sposobem jest rozmowa ze stomatologiem, który sprawdzi, co można zrobić, by odbudować albo zastąpić uszkodzone szkliwo.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Wbrew pozorom nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób poprawnie pielęgnować czystość jamy ustnej. Niestety mało osób przywiązuje wagę do regularnego czyszczenia zębów. Żeby utrzymać zdrowie i czystość jamy ustnej potrzebne jest mycie zębów przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia przez 2 albo 3 minuty. Jednak najbardziej wskazane przez dentystów jest szorowanie zębów po wszystkich posiłkach. Dzięki regularnemu szorowaniu znacznie łatwiej zapobiegać przyrostowi próchnicy zębów, namnażaniu się kamienia nazębnego czy powstawaniu nieprzyjemnych chorób dziąseł i przyzębia.

Zazwyczaj problemy jamy ustnej nie powstają z niezbyt częstej pielęgnacji, a z braku wiedzy. Nie każdy wie, w jaki sposób właściwie szorować zęby szczoteczką oraz jak używać nici dentystycznych. Zdarza się, że pacjenci systematycznie szczotkują zęby, jednak nie robią tego zbyt poprawnie. Z tego względu w gabinetach dentystycznych, dostępny jest instruktaż poprawnej pielęgnacji jamy ustnej. Przedstawia go przeszkolona higienistka stomatologiczna przy okazji zabiegów oczyszczających i wzmacniających zęby.

Dzięki takiemu instruktażowi pacjenci nabywają umiejętności poprawnego mycia zębów i używania nici stomatologicznych, a także błędy, które zwykle robili w czasie codziennej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że wszystkie podejmowane działania, których celem jest utrzymanie zdrowia zębów, pozwalają cieszyć się wspaniałym uśmiechem przez dłuższy czas.