Odbudowa wszystkich zębów – implanty zębowe vs. całkowita proteza?

Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
wybielanie zębów toruń - Dentysta toruń stomatologia estetyczna
Stomatologia estetyczna
17 września, 2020
Show all
Leczenie bezzębia w gabinecie dentystycznym - proteza całkowita czy implanty zębów

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to wypadek wyjątkowy, gdzie trzeba wybrać się do dentysty. Całkowity brak zębów powoduje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też negatywnie oddziałuje na zdrowie dziąseł. Wskazane w tym przypadku leczenie przywraca funkcje jamy ustnej oraz umiejętność odpowiedniej artykulacji (eliminuje seplenienie). Jak zatem odbudować piękno uśmiechu oraz zdrowie?

Zajmujący się leczeniem protetycznym stomatolodzy mają dostępnych kilka rozwiązań, ale zwykle wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub zastosowanie protezy całkowitej. Choć te metody dobrze eliminują bezzębie, mają swoje zalety i wady. Zdarza się, że noszenie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na na przykład nietypowe warunki budowy szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na kilka lat trzeba kupić nową protezę, ponieważ z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów z kolei zabiera trochę czasu, chociaż rezultat jest trwały i za pomocą poprawnej pielęgnacji, może przetrwać nawet do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej dzięki implantom to leczenie dłuższe z uwagi na na konieczność osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Wybierając pomiędzy implantami, a protezą całkowitą warto postawić na własną wygodę.