Chirurgia stomatologiczna Kraków

Ortodonta - aparat ortodontyczny Toruń cena - Ortodoncja
Ortodonta
9 czerwca, 2019
Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Zabieg podcięcia wędzidełka
22 lipca, 2019
Show all
Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji chronicznych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenie twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić na skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy kończą wzrost, ale nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel pojawia się w trudno dostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zazwyczaj umiejcawiane są odpowiednie szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im dobranego kształtu, do złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem na czas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, na etapie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach powstają z wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia braków , wszczepiając implanty zębów. Mają one dużo zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, podobne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, aby naprawić estetykę twarzy. Wykonywane są także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu usunięcie zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.